ECOLE42 Yazılım Okulları

 1. Tamam bi dahaki sefere dünya standartlarında ödül almış bir sistem yerine sana sorarak yaparız hocam.

  1. Kim vermiş ödülü.. Körler sagirlar birbirini agirlar.. Dünya kadar yetişmiş insan kaynağın ve tecrübeli insanların var bu alanda ama gidip ucube ecole42 sistemini alıyorsun. Bilginiz, Bilginizin Niteliği ve O nitelikli bilgiyi nerede ve nasıl kullandığınız önemli.. Ben size değil size bu kafa yapısını verenlere laf söylüyorum..

    1. Ben projelerim ve yaptiklarimla konusurum.. Benden baska bu konuyu yorumlayacak fikir verecek daha iyi biri var mi? 32 yil yazilim ve donanimin mutfaginda , 3 yil egitimi icinde olmusum, Avrupa ve ABD de calismis, ileri duzey yazilimlari degisik teknolojilerde yazmis, tasarimlamis, ekip yetistirmis, kendi metodolojisini sdlc de kullanmis, en alttan en yukari her asamada calismis sadece yazilim degil ag teknolojileri ve donanimlarinda da uzman olan ve 56 yasina ragmen hala aktif ureten biri olarak konusmayacagim da kim konusacak ki.. En iyisi dinlemen ve ders alman.. Hadi bakalim gorelim ne olacak..

 2. İyi günler öncelikle belirtmek isterim ki okullar açılalı henüz 1 yıl hatta bazıları için 1 dönem bile olmadı. Muhtemelen tüm öğrenciler için de alışık olmadıkları yeni bir sistemde eğitim görmeye başladılar. Anladığım kadarıyla orada konuştuğunuz öğrencilerin büyük kısmı ya yeni ana eğitime geçmiş (alan değil) ya da havuz öğrencileri (1 aylık eleme sürecinde, piscine). Ana eğitim öğrencileri ile özel olarak konuşma fırsatınız olsaydı başka yazılım dillerinin de öğrenildiğinin bahsi geçerdi . Kabaca 42 de java, c++, javascript, python ve alan eğitimine bağlı olarak farklı dillerde mevcuttur. 42 okullarıyla ilgili yazınızı biraz eksik buldum bazı konulardan bahsedilmemiş ki bunları tam olarak bilmemeniz gayet doğal. Eğitim modeli olarak haklı sayılabilirsiniz ancak içerisi pek dışardan göründüğü gibi değil. Özellikler Bilişim Vadisinde ki olanaklar girişimci ruhlular için biraz daha fazla. Yeri gerdiğinde Faklı global şirketlerle oluşturulan köprüler ile öğrencilerin istenildiğinde mentorluk desteği alabilmekte, gerektiğinde pardus ekibiyle veya vadi içerisinde ki herhangi bir başka şirket ya da grup ile iletişime geçebilmektedir (onun dışında kurulacak yada kurulmuş olan robotik kodlama gibi kulüplerden bahsetmiyorum). Öğrenci (öğrencinin performansına göre yaklaşık 4- 6 yıl) mezun olduğunda Avrupa’da yüksek lisans ile mezun olmuş sayılacak. Öğrenciler her şirkete staja gidemez kurul tarafından gideceği şirket ve olanakları incelenir ve staj boyunca yapması gereken bazı projeler istenir, yapamazsa stajı geçemez. Bunları belirtmek isterim dediğiniz gibi bir okulu ülkemizde açılmasını bende isterim ama o zamana kadar bu okulda gayet “nitelikli” öğrenciler yetiştirecektir şüpheniz olmasın. (Volkswagen bile destek verip kendi 42 okulunu açılmasını sağlayıp mezunlarını kendi istihdam etmeyi kabul etmişken)

  1. Ben de yorum yapayım: Yazılım sandığınız gibi sadece yazılım dili degildir. Ne demek istedigimi ileride acı bir şekilde öğrenirsiniz..

 3. Sadece C dili var demenizden anladığım kadarıyla 42 okulları hakkında bilginiz yok veya çok eksik. Ana eğitim öğrencileriyle denk geldiğinizi düşünmüyorum C, C++, Java, Python, PHP, Javascript gibi diller veya Unity gibi alanlarda mevcut kaldı ki bu öğrenciler ilk yıldan kendi kütüphanelerini, C ile 2D ve 3D oyun yapıyor, kernel ile uğraşıyor, ağ yönetimini ve veri yapılarını ve daha nicesini öğrenmiş oluyor.

  1. Ben de yorum yapayım: Yazılım sandığınız gibi sadece yazılım dili degildir. Ne demek istedigimi ileride acı bir şekilde öğrenirsiniz..

Comments are closed.

Read Next

Sliding Sidebar