Bayraktar TB2 mi ANKA-S mi? Türkiye nin ürettiği SIHA sistemleri ile Savunma Sanayi Şirketleri ve Az Bildiklerimiz !

 1. Süper bir derleme olmuş bu , elinize sağlık.

 2. İlk satırlarda
  “Baykar … 2014 e kadar hiçbir yerden destek görmemiştir. ” yazılmış.
  Benim bilgim bu bilginin doğru olmadığı yönünde. baykar firmasının sahibi devlet başkanının damadı olmasaydı, bugün sadece oyuncak dronlar üretiyor olurdu.
  Bildiğim kadarı ile fabrika parası devletten ve devlet bankalarından, teknolojide devlet firması TUSAŞ’dan alınma. baykar kurulduğunda TUSAŞın İHA mühendisleri baykar’a bir şekilde transfer edildi ve TUSAŞ 5 yıl kadar İHA konusunda ilerleyemedi zora düştü.

  1. Bilgilerin yanlış… 2016 da damat oldu.. 2014 öncesi ve sonrası diye desteği araştırdığında görürsün.. Baykar yaş ortalaması 27-30.. TUSAS dan geldilerse bu iş nasıl oluyor diye bakmak lazım..

 3. Hocam 45yaşındayım,yazılım öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım.

  1. Önce bir OOP yani Object Oriented Programming – Nesneye yönelik programlama dilini algoritma ve akış dersi ile kodlamasını öğren. Sonra biraz daha ileri duzeye dogru OOP yi öğren ve uygula..Sonra bol bol pratik ve proje yap.. Bundan sonra bir veritabanı ve mobil yazılım dilini de ogenirsen super olur.. Ancak kodlamayı ogrendikten sonra bilmelisinki yazılım aslında tasarımdır. (Ekran tasarımı DEĞİL) yazılım bileşenlerinin buyuk resimde tasarımının yapılması dır. Biz buna kavramsal tasarım deriz ve sonra mantıksal tasarım gelir ve en son ugulanır yani fiziksel tasarım gelir.. Developer yani Gelistirici ile Muhendis farkını ogren. Muhendis buyuk resmi gorur.. Yazılım gelistirme yaşam döngüsünün her safhasını planlayabilir ve yer alabilir.. Developer sadece kodlama da vardır..

 4. Çok faydalı bir makale okudum.
  Aslında İHA/SİHA ve TUSAŞ/BAYKAR başlıkları ile ilgilenen herkesin bilmesi gerekenler bu makalede var.
  Teşekkürler.

 5. Çok bilgilendirici muhteşem bir yazı. Teşekkürler Selçuk hocam. Ön plana çıkarmamalarında vardır bir bildikleri diye ümit ediyorum. Dediğiniz gibi arkaplanda çok büyük değerlerimiz var. Hepsinden tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun.

 6. güzel derli toplu bilgiler vermişsiniz belki biraz radar izi ve farklı radar algılama frekans bandları, birazda doppler benzeri sistemlerden bahsetseydiniz güzel olurdu:)) uçan sistemler kadar önemli vurucu füze teknolojileri bu vurgulanabilirdi, başarılar

Comments are closed.

Read Next

Sliding Sidebar