LDAP İle KİMLİK DOĞRULAMA ve YETKİLENDİRME (ORACLE & MICROSOFT)

Bir yanıt yazın

Comment as a guest.

    1. Örneğin Bir şirketin içindesiniz başka ülkelerde de ofisleriniz var ve hepsi aynı şirket içinde aynı network de çalışıyorsunuz ki çoğu şirket böyledir..Bir çok yazılımınız var .. Bu yazılımların içinde şirkete giren veya çıkan yani şirketten ayrılan kişiler olabilir veya kullandıkları ortak yazılımlar olabilir .. Windows Active Directory niz var sa LDAP olarak çalışır zaten.. Veya Oracle olabilir.. Giren tüm kişileri bu LDAP a kaydedip bağlanacakları yazıcılar vs ile haklari dahi ne konumda olduklari vs vs buraya özel şekilde işte bu yazılımlarla bu dokumanı okursan yaparsin.. Burada kayıt yapmak demek örneğin kişinin muhasebe de veya insan kaynaklarinda kullanacağı yazılımlara da giriş hakkıı verilmesi veya verilmemesi demektir.. Fabrika nız var ayrıca ve fabrikadan diyelim bir işçi atıldı onu LDAP ile sistemden disable yaparsaniz artik IK yazilimina bagli PDKS yani personel devamlilik kontrol sisteminde kart basarsa dahi içeri giremez.. Muhasebe den ayrildiysa artik muhasebe programina giremeyeceği gibi kapidan da giremez.. Bunu çoğaltabilirsin..

      1. Ldap üzerinden kullanıcı dogrulaması yapmak istediğimizde, sunucu üzerinden doğrulama yapılıyor.Peki istek yapılan bilgisayar üzerinden doğrulama yapmak istersek.Yani Bir form üzerinden kullanıcı adı ve parolasını istiyorum.Kullanıcı bu bilgileri giriyor ve sorgulama yaptığında , ldap sunucusuna bu istek o bilgisayar daki ip ile yapılmış bir istekmiş gibi olmasını istediğimizde nasıl bir yol izlememiz gerekir.Arka tarafta hangi ip ile bu istek geldi onu öğrenmek istiyorum kısaca.

        1. IP leriniz statik mi dynamic mi.. Dynamic ise zor olur kayit.. Ama baska bir yolla yaparsiniz zaten.. Yaziliminizda bu gibi sorgulari kaydedecek bir veritabani olusturun..Oraya kaydedin istekleri hem de tum detayiyla..

  1. Hocam şu kod olan yerleri kod olarak gösteren bir frame’e koyamadınız mı? Okuması zor maalasef!

Read Next

Sliding Sidebar